Kanda macuri - tradiční edská slavnost

Kanda macuri je slavnost svatyně Kanda Mjódži (神田明神), která má dlouholetou tradici a spolu se slavnostmi ve svatyni Hie a Tomioka Hačimangú patří k tzv. třem největším Edským slavnostem. Samotná svatyně Kanda Mjódži byla postavena již v 8. století a v období Edo (1603-1867) získala jako ochaná svatyně Edského hradu na významu a i ke slavnosti se začaly upínat oči mnoha lidí, včetně samotného šóguna. Velká slavnost se zde koná každé dva roky v půlce května a vrcholí o víkendu, který je nejblíže 15. květnu.  Příští velká slavnost zde bude k vidění v roce 2017, protože svatyni přísluší právo pořádat slavnost v letech končících lichou číslicí. (Bylo to tak zavedeno z důvodu soupeření mezi touto slavností a slavností ve svatyni Hie nazývané Sannó macuri, ve které se nyní slavnosti konají v letech, jenž končí na sudou číslici.)

Slavnost vrcholí v sobotu, kdy ráno kolem osmé hodiny ze svatyně Kanda Mjódži vyráží průvod složený z nejrůznějších tradičních vozů, šintoistických kněží na koních, pěšáků v tradičním oblečení a samozřejmě omikoši. Tento průvod dále míří k císařskému paláci a zastavuje se v místě, kde původně stála svatyně Kanda Mjódži, dále pokračuje přes čtvrtě Ótemači a Kanda k Nihonbaši a nakonec se přes Akahibaru večer kolem sedmé hodiny vrací zpět do místa, odkud ráno vyrazil. Dále se celý den v přilehlých oblastech pohybují stejně jako v případě Sandža macuri menší omikoši, které vlastní jednotlivé skupiny obyvatel bydlících v okolních městských částích, a kolem svatyně je mnoho stánků, které nabízí tradiční pouťové jídlo, pití, ale také hry v podobě chytání rybiček mrkviček do papírových sítek, lovení balonků a hopíků, házení kroužků či střílení vzduchovkou.

Stejně jako u Sandža macuri na Asakuse se sem vždy schází mnoho lidí, takže především uličky v okolí svatyně jsou neustále zaplněné a již v okamžiku, kdy vystoupíte z vlaku (jedná se zcela jistě o nejlepší způsob dopravy na slavnost, protože v přilehlých ulicích je zastavena doprava) slyšíte radostné pokřiky lidí nesoucích omikoši.  Celá slavnost je protknuta neuvěřitelnou energií, která Vás vtáhne dovnitř a nechá Vás alespoň na několik hodin okusit tradiční edskou slavnost.